Vad händer när vi pratar om arbetsmiljö och kunskap på riktigt?

Hur många arbetsgivare vet egentligen vad en arbetsmiljöutbildning bör innehålla för att göra verklig skillnad i arbetsmiljöarbetet och följa lagkraven. Den här artikeln resonerar kring kunskap och arbetsmiljö.  Den lyfter också tanken om quick-fix eller kunskap. 

Vem vill inte ha 5 konkreta steg för en god arbetsmiljö? 

Vilken kunskap inom arbetsmiljö anser vi idag vara värdefull 

Kunskap har fått en stärkt roll i de uppdaterade föreskrifterna, särskilt för rollen som chef, arbetsledare eller arbetsgivare. Det är tydligare vem som ska veta vad, när och hur det ska göras. 

Att utföra en uppgift på jobbet innebär oftast att man behöver kunskap men också förstå syftet, för att uppgiften ska fylla det behov som behövs. 

  • Att förstå och kunna använda arbetsmiljölagstiftningen i vardagen, skapar säkra beteende
  • Att förstå vilka risker som kan leda till ohälsa och skador, skapar ett behov av att förebygga
  • Att kunna använda verktyg och modeller för att minska dessa risker, skapar ett förebyggande arbetsmiljöarbete

Ett känt citat av Konfucius om kunskap är: ”Att lära sig utan att tänka har inget värde. Att tänka utan att lära är farligt.”  

Kunskap som bygger på gamla regler och inaktuella behov är inaktuell kunskap, vi behöver se upp för inaktuell kunskap! Vi har alla någon gång hört, kanske själv sagt ”vi har alltid gjort så”. Förskrifter uppdateras, nya upptäckter görs, teknik och riskområden förändras. Kunskap behöver vara aktuell och vi behöver ha den i en vardaglig dialog för att den ska möta de behov vi har och ge rätt värde. Kunskap som inte uppdateras kan bli en risk i sig.

Att lära sig utan att tänka har inget värde. Att tänka utan att lära är farligt.

Konfucius

Foto: Andrew Wilson, Pixabay

Vad säger lagen – och varför spelar det roll?

Arbetsgivaren har enligt Arbetsmiljölagen huvudansvaret för arbetsmiljön. Det innebär att rätt kunskap ska finnas på rätt plats. AFS 2023:1 kräver systematik i arbetsmiljöarbetet och chefer måste ha både förståelse och praktisk förmåga att arbeta systematiskt. Ett bra arbetsmiljöarbete är avgörande för att en låg sjukfrånvaro, bra produktion och minskad risken för skador och ohälsa.

5 steg till bättre arbetsmiljö

Jag möter ibland i min roll som utbildare och arbetsmiljöingenjör organisationer som önskar en Arbetsmiljöutbildning för sina chefer lagd på en halvdag, den ska innehålla konkreta verktyg och tydliga steg för en bättre arbetsmiljö. 

Det finns konkreta verktyg och modeller, exempel är SAM, systematiskt arbetsmiljöarbete enligt AFS 2023:1 en modell för arbetsmiljöarbetet, det finns en standard såsom ISO 45000:1, ett ledningssystem, det finns en modell för analysarbetet i arbetsmiljö, M/T/O, människa, teknik och organisation. Det här är exempel på modeller och verktyg för arbetsmiljöarbetet, som man ganska snabbt kan ta till sig.  

Men med handen på hjärtat hade du velat bli opererad av en person som hade lärt sig en operationsmodell, på en eftermiddag, tror inte det. 

Jag kanske inte behöver opereras

Det krävs mer, inte bara en modell, det behövs kunskap, fördjupad förståelse och erfarenhet, för att skapa värdefulla insatser.  En utbildning byggd på aktuell kunskap och forskning, beprövad erfarenhet och förståelse för behovet. Varför behöver jag opereras, det kanske inte ens behövs?

Vad händer när vi samtalar kring kunskap och arbetsmiljö på riktigt

Äkta kunskap kunde man enligt Platon inte läsa sig till utan endast nå genom samtal. Arbetsmiljön generellt, är komplex. Den består av allt som människorna exponeras för under arbetet, inklusive sig själva. 

Praktisk och situationsberoende kunskap, att förstå hur och när jag ska använda lagstiftningen, modellerna och verktygen, det skapar värde. 

Att förstå vad lagen kräver av en chef, att kunna se och hantera risker i vardagen, att skapa engagemang och delaktighet i arbetsmiljöarbetet och att leda på ett sätt som stärker både arbetsglädje och lönsamhet, det ger värde.

Det finns ingen snabb lösning och arbetet med arbetsmiljön tar aldrig slut, det är ett sätt att leva sin arbetsvardag. 

Den 12 september på WE-community frukostseminarium kommer vi att ha spännande fortsatta samtal kring kunskap och arbetsmiljö med lagkrav, värde och lönsamhet som grund. Vi kommer att ha samtal kring följande frågeställningar

  • Viken kunskapssyn på arbetsmiljö har du, vilken kunskap anser du vara viktig och skapa värde?
  • Vad behöver en chef egentligen förstå – inte bara veta – för att kunna ta ansvar i arbetsmiljöarbetet?
  • Om vi bara fick förmedla tre saker i en arbetsmiljöutbildning – vad skulle göra mest skillnad i vardagen?

Mer om  WE-community

Genom att samtala med andra får vi nya perspektiv, vi utbyter kunskap och skapar starka relationer, som hjälper oss att klara av utmaningar men också få möjligheten att glädjas tillsammans. En av de största utmaningarna idag är att vi ofta inte hinner med det viktiga samtalet. Tempot är högt, den digitala kommunikationen tar över allt mer. Jag har skapat WE-community med inspiration från de gamla grekerna och romarnas sätt att lära. Att ha samtalet som en central del av lärandet. WE är ett forum för att utveckla förståelse fram för allt inom området arbetsmiljö, men också förståelse för oss människor och våra behov. Varje gång ett WE-community tillfälle har varit känner jag sådan glädje men också en omsorg över oss människor, så fint att samtala, så kloka vi blir tillsammans.

Välkommen du som chef, HR eller VD eller allmänt är intresserad av arbetsmiljö. WE community, ett forum för att utveckla förståelse för arbetsmiljö, alltid med ett aktuellt ämne, men också förståelse för oss människor och våra behov i arbetslivet. Kostar inget, bara att anmäla sig. 

Maria Sundqvist

Maria är arbetsmiljöingenjör och hjälper arbetsplatser med det systematiska arbetsmiljöarbete, ett arbete vars syfte är att skapa en trygg och säker arbetsplats. Maria har en bakgrund som specialistsjuksköterska inom intensivvården.