We Community: Chefens arbetsmiljö
Chefer utför viktigt arbetsmiljöarbete för andra, men chefernas egna arbetsmiljö faller ofta mellan stolarna. Det här är en av de slutsatser som Arbetsmiljöverket kommit fram till efter 11 000 inspektioner under 2022-2023 och presenterar i en färsk rapport.
Arbetsmiljöverkets inspektionsinsats har lett till 11 000 inspektioner under 2022-2023. Inspektionerna visade ingen större skillnad mellan små och stora företag.
Ett bra stöd till chefen, ger ett bra stöd från chefen. En bra arbetsmiljö för chefer är en win-win för alla. Att ge stöd så arbetet fungerar för chefen så att den personen inte faller omkull.
Att bistå med rätt resurser kan vara ett sätt att definiera begreppet stöd.
Det finns teorier om att ett alltför påträngande stöd av resurser, som information och så vidare, till chefer skulle kunna ge en passivitet. Att chefen blir en passiv mottagare av allt det stödet som de får.
Utifrån perspektivet att vi ska behovsanpassa och skapa en samverkan till vad man behöver för stöd. Eller vilka resurser man behöver i sitt arbetsmiljöarbete. Då ökar chansen att, baserat på de här teorierna, att skapa en mer aktiv mottagare. En värdeskapare av det stödet och de resurser som vi ger i verksamheten. På det sättet får vi en aktivitet och en bättre arbetsmiljö.
I Arbetsmiljöverkets rapport framkommer att de största fallgroparna som vi gör ute på våra arbetsplatser är:
- Att chefers arbetsmiljö inte inkluderas i det systematiska arbetsmiljöarbetet. Att arbetsmiljön som berör chefer inte tas omhand
- Det finns sällan skyddsombud som representerar chefen.
- I skyddskommittén hamnar inte chefens arbetsmiljö på agendan.
Chefens arbetsmiljö är jätteviktigt att prata om och uppmärksamma. Vi kommer på nästa We Community den 4 april diskutera dels Arbetsmiljöverkets rapport och annan aktuell forskning kring temat Chefens arbetsmiljö. Det kommer också handla om vilket stöd och vilka resurser chefen behöver